Loading...
Choroby

Rak endometrium i rak jajnika – jakie objawy mogą zaniepokoić?

Rak endometrium i rak jajnika

Materiał zewnętrzny.

Aktualne dane Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w pierwszej piątce najczęstszych nowotworów złośliwych rozpoznawanych u kobiet w Polsce znajdują się aż dwa nowotwory narządu rodnego kobiety: rak trzonu macicy – diagnozowany u około 6000 kobiet rocznie, oraz rak jajnika – takie rozpoznanie każdego roku słyszy 3000 kobiet. Poznaj objawy, które trzeba jak najszybciej skonsultować z ginekologiem.

Niepokojące objawy są zawsze wskazaniem do wizyty u lekarza. Zarówno do poradni lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, jak i do poradni ginekologicznej nie jest wymagane skierowanie. Z jakimi objawami warto udać się do ginekologa?

Kiedy zgłosić się do ginekologa?

Każda kobieta powinna odbywać wizyty kontrolne przynajmniej raz w roku i wykonywać badania przesiewowe zgodnie z zaleceniami ginekologa.

Jednak bez względu na rytm wizyt profilaktycznych, do ginekologa należy zgłosić się w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony narządu rodnego lub miednicy mniejszej. Wiele objawów, które wydają się błahe, może okazać się pierwszymi symptomami poważnych chorób, w tym chorób nowotworowych, dlatego żadnego z nich nie można bagatelizować, zwłaszcza gdy utrzymują się przez dłuższy czas.

Choroby nowotworowe charakteryzują się obecnością guza będącego grupą rozrastających się aktywnie nieprawidłowych komórek nowotworowych. Najłatwiej samodzielnie (w ramach samobadania) wyczuć guza piersi lub sromu. Niestety ani raka trzonu macicy, ani raka jajnika we wczesnych stadiach nie wykryjemy samodzielnie bez wizyty u ginekologa. Niepokojące zmiany w obrębie przydatków (jajników i jajowodów) oraz macicy widoczne są w badaniu usg przezpochwowym.

Jak objawia się rak endometrium?

Rak trzonu macicy (rak endometrium) dotyka przede wszystkim kobiet powyżej 50 roku życia. Objawem, który bezwzględnie należy skonsultować z ginekologiem jest krwawienie z dróg rodnych występujące po menopauzie.

Do mniej charakterystycznych objawów raka endometrium zaliczają się:

  • upławy podbarwione krwią,
  • ból miednicy mniejszej,
  • ból okolicy krzyżowej.

Jak objawia się rak jajnika?

Niestety we wczesnych stadiach zaawansowania choroby rak jajnika najczęściej przebiega bezobjawowo lub też jego objawy są na tyle łagodne i niespecyficzne, że niestety okazują się zbyt małą motywacją do tego, aby udać się na wizytę do poradni ginekologicznej.

Objawami raka jajnika najczęściej zgłaszanymi przez pacjentki są objawy gastryczne:

  • wzdęcia,
  • uczucie pełności w jamie brzusznej,
  • powiększenie obwodu brzucha,
  • bóle brzucha.

Co ważne, rak jajnika dotyka kobiet we wszystkich grupach wiekowych. Liczba zachorowań w grupie wiekowej do 44 roku życia dorównuje liczbie zachorowań w grupie powyżej 45 roku życia.

Kiedy zgłosić się do ginekologa onkologa?

Leczeniem chorób nowotworowych narządu rodnego kobiety zajmuje się ginekolog onkolog. To właśnie do tego specjalisty powinny zgłaszać się pacjentki z rozpoznaniem raka endometrium, a także z podejrzeniem raka jajnika. Ginekologia onkologiczna to specjalizacja szczegółowa po specjalizacji z zakresu położnictwa i ginekologii.

Każdy ośrodek specjalizujący się w leczeniu raka trzonu macicy i raka jajnika powinien zapewniać:

  1. Rozszerzony panel badań obrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badanie PET).
  2. Leczenie zgodne z aktualnymi rekomendacjami europejskich i światowych towarzystw naukowych.
  3. Leczenie chirurgiczne technikami małoinwazyjnymi – chirurgia robotyczna w przypadku rozpoznania raka trzonu macicy (raka endometrium).
  4. Rozszerzony panel badań histopatologicznych, molekularnych i genetycznych umożliwiający spersonalizowane leczenie zależne od typu choroby.

Konsultacja medyczna: Dr n. med. Magdalena Bizoń, ginekolog onkolog, Szpital św. Wincentego LUX MED Onkologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.