Czy można być zbyt pięknym?

„To co piękne, musi być dobre”. Psychologowie od dawna interesowali się błogosławieństwami oraz przekleństwami, które niosło za sobą bycie pięknym. Wygląd zewnętrzny jest istotną cechą. Mimo, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce, zdecydowana większość osób podświadomie to robi.

 

Lisa Walker oraz Tonya Frevert z Uniwersytetu w Północnej Kaliforni prowadziły badania na temat wpływu urody na poszczególne aspekty życia. W dziedzinie edukacji, lepiej wyglądający uczniowie byli uważani za bardziej kompetentnych i inteligentnych, co przekładało się na otrzymywane przez nich oceny.

W pracy uroda może być prawdziwą wygraną na loterii. Bardziej atrakcyjni ludzie zarabiają więcej pieniędzy oraz osiągają wyższe stanowiska niż ich miej urodziwi współpracownicy. Badanie przeprowadzone wśród studentów podyplomowych pokazało, że różnica w zarobkach wynosiła 10%-15% pomiędzy najbardziej i najmniej atrakcyjnymi ludźmi w grupie. „Jesteś nagradzany przez całe życie, od rozpoczęcia szkoły przez zdobycie pracy” twierdzi Walker.

Nawet w sądzie uroda może zdziałać cuda. Atrakcyjni obrońcy częściej zdobywają lżejsze wyroki lub całkowicie udaje im się uniknąć wyroku na korzyść oskarżonych. Także strona pozywająca, gdy wydaje się bardziej urodziwa częściej wygrywa sprawy oraz zdobywa korzystniejsze ugody. „To wszechobecny efekt” uważa Walker.

Mimo, że w wielu sytuacjach opłaca się być pięknym, są jednak momenty, kiedy może to obrócić się przeciwko nam. Kiedy przystojni mężczyźni uważani są za lepszych liderów, urodziwym kobietom rzadko powierza się bardziej wymagające zadania. Badania wykazały, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej prowadzonej przez osobę tej samej płci masz mniejsze szanse na otrzymanie pracy, kiedy uważany jesteś za bardziej atrakcyjnego. Taka zazdrość jest bardziej powszechna.

Co gorsza, bycie pięknym może odbić się a tobie w aspekcie opieki medycznej. Zdarza się łączyć dobry wygląd ze zdrowiem, a więc choroby traktowane są mniej poważnie w przypadku pięknych pacjentów. Lekarze również z mniejszą ostrożnością traktują ładniejszych w przypadku uśmierzania bólu.

Piękni ludzie są także bardzo samotni. Badania z 1975 roku pokazują, że ludzie trzymają dystans w stosunku do pięknych kobiet idących chodnikiem. Tak samo w przypadku portali randkowych- bardziej atrakcyjne osoby mają mniej randek, gdyż są bardziej onieśmielający.

Jak już pewnie wywnioskowałeś, bycie pięknym nie jest przepustką do szczęścia, mimo że pomaga je osiągnąć. Ładni ludzie traktowani są jak konkurencja. Jednak należy pamiętać, że żaden wygląd nie nadrobi okropnej osobowości. 

 

Last modified on Wednesday, 20 September 2017 07:42
(2 votes)

3 comments

 • Elkq
  Elkq Thursday, 09 November 2017 20:10

  Można być zbyt grubym i zbyt chudym to i pewnie zbyt pięknym też można być :)

  Comment Link

 • Paaweł
  Paaweł Sunday, 27 August 2017 20:52

  Chyba każdy by chciał mieć takie problemy jak bycie zbyt pięknym.

  Comment Link

 • Olka
  Olka Tuesday, 06 October 2015 12:33

  Nie spodziewałabym się, moim zdaniem ładni ludzie zawsze mają łatwiej w życiu.

  Comment Link

Leave a comment

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time