Loading...
Jedzenie

Diety popularne na wiosnę – na co zwrócić uwagę komponując menu?

kobieta je zdrowe jedzenie z diety pudłekowej

Artykuł sponsorowany.

Bardzo wiele osób rozpoczyna dietę na wiosnę. To właśnie wtedy chcemy zgubić nagromadzone dodatkowe kilogramy oraz wrócić do formy. Dlatego podczas wprowadzania diety, należy zwrócić uwagę na spożywane produkty, a do tego trzeba dołączyć regularną aktywność fizyczną. Co należy jeść, a czego unikać, aby móc zrzucić zbędne kilogramy?

Zdrowe odżywianie – ważna rzecz

  • Unikanie cukrów prostych oraz tłuszczów zwierzęcych,

Jeśli je się duże ilości produktów, w składzie których znajdują się cukry proste oraz tłuszcze zwierzęce, to z pewnością pojawi się otyłość oraz związane z nią choroby. Poza tym cukier działa w taki sposób, że przyczynia się do powstawania niedoborów innych składników odżywczych w organizmie, takich jak: witamina A, C, E oraz B, a także składników mineralnych.

  • Jedzenie owoców i warzyw sezonowych,

Podczas dobierania odpowiedniej diety na wiosnę w menu nie może zabraknąć sezonowych warzyw oraz owoców. To właśnie one są bogatym źródłem witamin, a także przeciwutleniaczy, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Wiosną warto jeść surowe owoce i warzywa, gdyż podczas gotowania tracą duże ilości składników odżywczych.

  • Wypijanie odpowiedniej ilości wody,

Zdrowa dieta związana jest również z wypijaniem odpowiedniej ilości płynów, a więc około dwóch litrów dziennie. Najlepszym wyborem będzie woda mineralna niegazowana, która ma działanie oczyszczające.

  • Zdrowe przekąski zamiast słodyczy,

Batoniki, czekoladki, ciastka i chipsy to tylko niektóre niezdrowe przekąski, do których mamy dostęp każdego dnia. Jednak warto z nich zrezygnować oraz zacząć sięgać po owoce i warzywa. Są nie tylko mniej kaloryczne, ale też dostarczają wielu różnych witamin.

  • Uzupełnianie niedoborów witaminy D,

Do wytwarzania witaminy D w skórze dochodzi pod wpływem działania słońca, a po zimie można mieć jej niedobór. Dlatego warto wiosną spędzać czas na świeżym powietrzu. Wystarczy tylko 15-20 minut na słońcu, aby pokryć 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Poza tym warto spożywać produkty, które mają w swoim składzie właśnie tę witaminę, np. ryby morskie, produkty mleczne, jajka oraz oleje roślinne.

  • Regularna aktywność fizyczna,

Sama dieta nie wystarczy, gdyż konieczna jest również regularna aktywność fizyczna. Może to być jazda na rowerze, spacery, jazda na rolkach albo bieganie.

Co może pomóc na zaparcia, wzdęcia i gazy związane ze źle dobraną dietą?

Jeśli jednak dieta będzie nieprawidłowo skomponowana, to wtedy mogą pojawić się wzdęcia, gazy, zaparcia i bóle brzucha. W związku z tym należy uważać na to, co się je, w jakich ilościach oraz kiedy.

Warto pamiętać, że na wzdęcia można zastosować preparaty, w których składzie znajduje się symetykon. Lekiem, który go zawiera jest Espumisan. Dostępny jest on w aptece bez recepty. To sprawdzony wybór na wzdęcia i gazy. Ma on postać małych kapsułek i może być stosowany w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które dotyczą nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym.

Małe i łatwe do połknięcia kapsułki skutecznie rozbiją nagromadzone w jelitach gazy, które zmniejszają uczucie ucisku oraz pełności w jamie brzusznej. Ten lek nie wchłania się z przewodu pokarmowego, a do tego mogą go stosować osoby w różnym wieku. Jest to związane z tym, że symetykon jest substancją chemicznie obojętną i ma tylko działanie powierzchniowe. Tak więc jest bezpieczny i mało inwazyjny i mogą go stosować osoby z nietolerancjami pokarmowymi oraz z cukrzycą, gdyż nie ma w jego składzie cukru.

Referencje:

Kowalski R., Kowalska G., Co i jak jeść na wiosnę? (Dostęp online z dnia 02.04.2022r.: https://www.researchgate.net/publication/327776135).

Biernat E., Aktywność fizyczna w życiu współczesnego człowieka [w:] e-Wydawnictwo NCBKF, 2014.

Miętka A., Witamina D – właściwości i działanie (Dostęp online z dnia 02.04. 2022 r.: https://www.woia.pl/dat/attach//1229_witamina-d—wlasciwosci-i-dzialanie—mgr-aleksandra-mietka.pdf).

1 R. Kowalski, G. Kowalska, Co i jak jeść na wiosnę? (Dostęp online z dnia 02.04.2022 r.: https://www.researchgate.net/publication/327776135).

2 A. Miętka, Witamina D – właściwości i działanie (Dostęp online z dnia 02.04. 2022 r.: https://www.woia.pl/dat/attach//1229_witamina-d—wlasciwosci-i-dzialanie—mgr-aleksandra-mietka.pdf).

3 E. Biernat, Aktywność fizyczna w życiu współczesnego człowieka [w:] e-Wydawnictwo NCBKF, 2014, 1-4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.