RU-486 - kampania reklamowa w USA

10 miesięcy temu FDA (Food and Drug Administration), amerykański urząd oceniający możliwość wprowadzenia na rynek nowych preparatów leczniczych zaaprobował mifepriston - znany jako RU-486 - dopuszczony do sprzedaży lek wywołujący wczesne poronienia. Obecnie w USA odbywa się głośna promocja preparatu w najpoczytniejszych periodykach, bilboardach itp. Wywołuje to liczne kontrowersje i dyskusje na temat aborcji.
Mifepriston jest środkiem (prostaglandyną), który po wprowadzeniu do organizmu działa w ten sposób, że wywołuje czynność skurczową mięśnia macicy (opisywaną przez kobiety jako podobną do bolesnych skurczów miesiączkowych) co prowadzi do opróżnienia jamy macicy, czyli w wypadku kobiety ciężarnej do poronienia. Sposób działania mifeprostonu praktycznie wyklucza postępowanie zabiegowe, które dotąd wiązało się z aborcją, dlatego organizacje sprzeciwiające się dokonywaniu zabiegów przerywania ciąży podnoszą alarm obawiając się, że mniej bolesna i uciążliwa procedura spowoduje lawinowy wzrost liczby aborcji w ogóle. Zwolennicy mifepristonu podkreślają, że środek ten jest dostępny tylko po odpowiednich konsultacjach lekarskich - minimum trzy wizyty - łącznie z kontrolną po zażyciu preparatu, możliwy jest do zastosowania jedynie do 49 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
Lekarze z Centrum Planowania Rodziny z Chicago podkreślają jednocześnie, że bezwzględna ilość aborcji nie powinna wzrosnąć w wyniku możliwości zastosowania RU-486 - zwiększy się jedynie procent kobiet usuwających ciążę w ten sposób.

Last modified on Sunday, 04 May 2014 13:18
(0 votes)

Leave a comment

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time