search

Przyczyna astmy u dzieci

 

     Czynnikiem, który zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka astmy są jego żyjący w stresie rodzice mieszkający na zanieczyszczonym terenie lub narażeni na dym papierosowy. Wyniki badań przeprowadzonych w USA dowodzą, że dzieci mieszkające na silnie skażonym terenie, które mają zestresowanych rodziców chorują częściej na astmę niż ich rówieśnicy wychowani przez bezstresowych rodziców.

 

Astma to choroba zapalna dolnych dróg oddechowych przeważnie o podłożu alergicznym. Oskrzela chorych są narażone na czynniki drażniące , Np.: alergeny ( roztocza z kurzu, pyłki kwiatowe), zanieczyszczenia powietrza, leki, infekcje wirusowe, stres. Skutkiem tego są napady duszności i kaszlu, świszczący oddech.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego obserwowali przez 3 lata 2.497 zdrowych dzieci w wieku od 5-9 lat. Wszystkie zamieszkiwały Południową Kalifornie a wcześniej nie skarżyły się na żadne z objawów astmy. W czasie badań astma rozwinęła się u 120 z nich. Rodzice dzieci uzupełniali ankiety na temat w jakim dużym stresie żyją, o kontakt z zanieczyszczeniami i dymem papierosowym (czy matka paliła w czasie ciąży) jak i również o sytuacje materialną i o wykształcenie. Potomstwo zestresowanych rodziców wychowywane na zanieczyszczonych terenach było bardziej narażone na astmę niż jego rówieśnicy z sąsiedztwa, których rodzice odczuwali mniejszą presję.

Zdaniem autora dzieci z domów o silnie odczuwanym stresie są bardziej podatne na działanie czynników drażniących( zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy w okresie płodowym), które zwiększają ryzyko wystąpienia astmy.

Last modified on Monday, 18 September 2017 13:00
(0 votes)

Leave a comment

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time