Pamięć mięśni

Komórki znajdujące się w naszych mięśniach są duże. Potrafią także jeszcze bardziej zwiększyć swój rozmiar podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń. Jak się okazuje, włókna mięśniowe mają pewnien rodzaj pamięci pozwalającej im szybko wracać do dawnej formy.

 

Podczas treningu jądra komórkowe znajdujące się we włóknach mięśniowych mnożą się, co sprawia, że mają zapewnioną wystarczającą liczbę matryc DNA, wytwarzających białka, które dają mięśniom siłę. Dawniej sądzono, że podczas procesu słabnięcia mięśni nadliczbowe jądra komórkowe niszczeją w procesie apoptozy (śmierci komórki). Fizjolog z Uniwersytetu w Oslo, Kristian Gundersen odkrył, że wcale tak nie jest. Dodatkowe jądra nie ulegają zniszczeniu, przeciwnie, stają się rodzajem pamięci, która sprawia, że raz wyćwiczone mięśnie łatwiej potrafią powrócić do formy.

Dla potwierdzenia tezy, Gundersen przeprowadził badania na myszach. Jak się okazało, od szóstego dnia treningu dodatkowe jądra komórkowe zaczynają się pojawiać a włókna mięśni rozrastają się od dnia dziewiątego. Po trzech tygodniach treningu liczba jąder komórkowych wzrosła o 54%.

Druga część badania polegała na przecięciu nerwów prowadzących do badanych mięśni, co spowodowało, że stopniowo zaczęły zanikać. Zmniejszyły swoją objętość o 40%, jednak liczba jąder pozostała taka sama przez co najmniej 3 miesiące. Dla gryzoni jest to bardzo długi okres, gdyż żyją one zaledwie kilka lat. Tak więc mięśnie, zachowawszy tę samą liczbę jąder komórkowych, mogą przez długi okres czasu bez większych trudności wracać do wypracowanej już siły. 

To odkrycie ma wielkie znaczenie dla medycyny, zwłaszcza na niektóre schorzenia dotyczące zaniku mięśni lub aby zapobiegać osłabieniu mięśni u osób starszych. Również jest to istotne dla sportowców i kulturystów.

Last modified on Wednesday, 20 September 2017 07:40
(1 Vote)

4 comments

 • Kamil_N
  Kamil_N Sunday, 17 September 2017 19:38

  Zaintrygowaliście mnie tym artykułem. Aż chyba zacznę trenować.

  Comment Link

 • EkspertNiczego
  EkspertNiczego Sunday, 10 September 2017 19:37

  Żeby mieć dobrą sylwetkę to najlepiej nie przestawać ćwiczyć :)

  Comment Link

 • Niki1
  Niki1 Tuesday, 06 October 2015 12:29

  Zmotywowaliście mnie żeby wrócić do uprawiania sportu

  Comment Link

 • Alan135
  Alan135 Tuesday, 06 October 2015 12:28

  racja, wróciłem do ćwiczeń po dlugim okresie rehabilitacji i o wiele szybciej złapałem formę niż na początku

  Comment Link

Leave a comment

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time