Leczenie zębów jest bardzo ważne u nosicieli HIV

Pacjenci zakażeni wirusem powodującym AIDS są szczególnie podatni na infekcje, a stosunkowo błahe zakażenia mogą doprowadzić do zgonu.
Pismo "Journal of Public Dentistri Winter 2001" zawiera artykuł podnoszący tę kwestię. Dr Kevin C. Heslin z University of California w Los Angeles, autor artykułu, stwierdza, że ponad 90% pacjentów zakażonych HIV ma w przebiegu choroby co najmniej jedną infekcję ze źródła w tkankach jamy ustnej, przede wszystkim przyzębia. U ludzi z upośledzonym systemem odpornościowym pierwsze objawy zaczynają się przeważnie w jamie ustnej. Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez autorów artykułu, w 1996 aż 58000 ludzi zakażonych HIV w USA było pozbawionych opieki dentystycznej i lekarskiej. Niezaspokojenie potrzeb leczenia dentystycznego było ponad dwukrotnie większe, niż potrzeb medycznych (32900 versus 14300 pacjentów podało brak pomocy lekarskiej w tym zakresie), a 11600 osób z HIV określiło jako niedostateczną zarówno opiekę stomatologiczną, jak i medyczną.
Dr Heslin uważa, że taki rozrzut dostępności fachowej opieki lekarskiej dla pacjentów z HIV wynika z niedoceniania przez decydentów planujących politykę zdrowotną ważkości problemu, jakim są infekcje pochodzące z jamy ustnej u nosicieli tego wirusa.

Last modified on Sunday, 04 May 2014 13:18
(0 votes)

Leave a comment

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time