search

Co chroni myszy przed działaniem cholesterolu

Dzięki połączonemu działaniu witaminy E i aspiryny myszy z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi są o wiele mniej podatne na miażdżycę - informuje pismo "Circulation".

Witamina E jest znanym przeciwutleniaczem - zapobiega uszkodzeniom spowodowanym  przez wolne rodniki. Natomiast aspiryna ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i hamuje krzepnięcie. Oba leki są często stosowane przez osoby zagrożone chorobami serca.

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Pennsylvania School of Medicine pod kierownictwem prof. Domenico Pratico miały na celu sprawdzenie, jak działa aspiryna w połączeniu z witaminą E na myszy z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Myszy te należały do genetycznie zmodyfikowanego szczepu, chorującego jak ludzie na miażdżycę.Podawanie obu specyfików sprawiło, że tworzenie się blaszek miażdżycowych zmalało o 85 procent, mimo nadal wysokiego poziomu cholesterolu. Sama witamina E obniża ten wskaźnik o 65 procent, zatem eksperyment wykazał, że jednoczesne podawanie leków z grupy aspiryny zwiększa skuteczność jej działania.

Zdaniem prof. Pratico, jeśli wyniki badań na myszach zostaną potwierdzone przez badania kliniczne na ludziach, będzie można upowszechnić tą metodę prewencji. Powinna być tanim i praktycznym sposobem zapobiegania miażdżycy, prowadzącej do zawału i innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Szczególnie przydatna byłaby w przypadku osób, u których z różnych względów nie udaje się obniżyć poziomu cholesterolu.

 

Last modified on Sunday, 04 May 2014 13:18
(0 votes)

Leave a comment

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time