Loading...
Choroby

Choroby dróg oddechowych w okresie wiosennym. Jak sobie z nimi radzić?

Kobieta ma chore drogi oddechowe i katar zatokowy w okresie wiosennym

Rozmaite choroby dróg oddechowych mogą towarzyszyć nam od końca jesieni, lecz zimą osiągają apogeum i zostają z nami aż do wiosny. Zbliżająca się wiosna bynajmniej nie odwołuje okresu chorobowego, a wręcz przeciwnie – przesilenie wiosenne to okres, w którym wirusy i bakterie nie odpuszczają, a dodatkowo przychodzi im z pomocą jeszcze paru sojuszników: po całej jesieni i zimie nasza odporność niedomaga, organizm bywa osłabiony ubogą zimową dietą czy brakiem ruchu. Z jednej strony czasem nadmiernie się przegrzewamy, a z drugiej – niekiedy jednocześnie – potrafimy narażać się na przeziębienie, zrzucając z siebie kurtki, szaliki i czapki, marząc o nadejściu ciepłej wiosny.

Co nas może spotkać na wiosnę?

Choroby dróg oddechowych to różnego rodzaju zaburzenia zdrowotne, które wpływają na układ oddechowy, w tym płuca, oskrzela, krtań, gardło i nos. Najczęstsze z chorób dróg oddechowych to przeziębienie i grypa.

Grypa to – podobnie jak przeziębienie – choroba wirusowa, która może występować przez cały rok, ale jej szczyt występowania przypada na okres zimowy i wczesną wiosnę. Jest ona poważniejszą niż przeziębienie chorobą i jej przebieg jest zwykle bardziej dolegliwy – wizyta u lekarza często bywa niezbędna w jej przypadku. Można wymienić tu jeszcze kilka innych chorób, takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, czy rozmaite, rozpowszechnione wiosną, alergiczne choroby dróg oddechowych, takie jak katar sienny lub astma oskrzelowa.

Jak sobie radzić z tymi wszystkimi chorobami?

Radzenie sobie z chorobami dróg oddechowych zależy od rodzaju choroby i jej nasilenia.

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni lub są bardzo nasilone, należy skonsultować się z lekarzem, który może przepisać stosowne dla określonego schorzenia leki przeciwzapalne lub  w razie  infekcji bakteryjnej – antybiotyki.

Bardzo ważne jest zachowanie higieny osobistej – aby uniknąć zakażeń wirusowych i bakteryjnych (najczęstszych przyczyn infekcji) – należy często myć ręce i unikać kontaktu dotykowego z osobami chorymi.

A co z katarem?

Katar bardzo często towarzyszy wszelkiego rodzaju infekcjom dróg oddechowych. Jak mówi znane porzekadło: „Nieleczony może potrwać tydzień. Leczony trwa do siedmiu dni”. Katar może być objawem alergii, zapalenia zatok, czy przeziębienia. Przedłużający się katar warto skonsultować z lekarzem.

Katar alergiczny (katar sienny) może występować sezonowo, związany jest głównie z pyleniem roślin, jednakże źródłem alergenów może być też  otoczenie niezależne od panującej pory roku (kurz, sierść zwierząt, roztocza). Katar sienny charakteryzuje stosunkowo łagodny przebieg. Istnieje wiele domowych metod łagodzących objawy kataru. Można korzystać z nawilżaczy powietrza, inhalacji lub płukania nosa solą fizjologiczną czy innymi preparatami. Wskazane jest picie dużej ilości płynów, a także stosowanie naturalnych środków, takich jak imbir, miód, cytryna, cebula czy czosnek. W przypadku gdy objawy niedrożności nosa lub wydzieliny z nosa, ucisku twarzy, bólu głowy spowodowane są ostrym zapaleniem zatok – nie obędzie się bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą i leków z apteki. W przypadku gdy objawy nasilają się i męczy katar zatokowy warto sięgnąć np. po lek roślinny, który szybko rozluźnia  śluz i ułatwia oczyszczanie ze śluzu, czyniąc go łatwiejszym w odkrztuszaniu oraz zmniejsza stan zapalny.  Pomocne mogą być witamina C, cynk, zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa  (stosować nie dłużej niż  <10 dni), niesteroidowe leki przeciwzapalne,  roztwory z solą morską.  Leki należy przyjmować zawsze zgodnie z instrukcja użycia lub zaleceniami lekarza czy farmaceuty.

Ostre zapalenie zatok może trwać nawet 12 tygodni. Profesjonalne leczenie złagodzi dokuczliwe objawy i może zapobiec rozprzestrzeniamiu się stanu zapalnego na sąsiednie tkanki i rozwojowi powikłań (np. powirusowego ostrego zaplenia zatok przynosowych, bakteryjnego zaplenia zatok przynosowych, przewlekłego zapalenia zatok). Dlatego tak ważne jest od razu właściwe postępowanie terapeutyczne

Rekomendacje:

A.M.Fal, Diagnostyka i leczenie wybranych infekcji oraz stanów zapalnych dróg oddechowych. Wytyczne dla lekarzy POZ, „Lekarz POZ” 2021; 7 (5), https://www.termedia.pl/poz/Diagnostyka-i-leczenie-wybranych-infekcji-oraz-stanow-zapalnych-drog-oddechowych-Wytyczne-dla-lekarzy-POZ,44492.html

  1. Chruścińska, Choroby układu oddechowego: na co możesz chorować i jak się przed tym bronić?, https://dimedic.eu/pl/wiedza/choroby-ukladu-oddechowego
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.